Biura na wynajem w Poznaniu zdają się dobrze radzić sobie z okresem pandemii. Biurowce w Poznaniu mają sporo do zaoferowania, dlatego stale przyciągają nowych najemców. Z racji tego, że podaż w Poznaniu nie zwiększyła się w ostatnim czasie znacząco, można się spodziewać, że lokalny rynek będzie osiągał równowagę.

Spis treści:
Wpływ pandemii koronawirusa na lokalny sektor biurowy
Powierzchnia biurowa do wynajęcia - ile trzeba zapłacić w Poznaniu?
Nowe projekty biurowe na terenie Poznania
Co przyniesie bieżący rok w sektorze biurowym?

Biura na wynajem w Poznaniu - jak pandemia wpłynęła na lokalny sektor biurowy?

Pomimo faktu, że bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości jest niepewna, projekty biurowe na terenie całego kraju, w tym w Poznaniu, w dalszym ciągu są w budowie. Wprawdzie wybuch pandemii koronawirusa odbił się na krajowej gospodarce i tym samym wpłynął na wstrzymanie lub przesunięcie w budowie wielu inwestycji, to jednak w dalszym ciągu spora część projektów pozostaje w realizacji. Oznacza to, że pandemia koronawirusa w Polsce nie powstrzymała wielu projektów komercyjnych, które z powodzeniem kontynuują przewidziane w harmonogramie prace budowlane. Na terenie Poznania realizowane są w dalszym ciągu inwestycje, które dostarczą kolejne nowoczesne powierzchnie biurowe oraz handlowo-usługowe.

Ile za wynajem powierzchni biurowej w Poznaniu?

Według raportu „Occupier Economics – Rynek biurowy w Poznaniu w I poł. 2020 roku”, który został opracowany przez specjalistów firmy doradczej Cresa Polska, między styczniem a czerwcem wolumen transakcji wyniósł ponad 17.200 mkw. Wynik ten stanowi 28% średniej rocznej z lat 2015-2019.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Najbardziej aktywni w drugim kwartale 2020 roku byli najemcy z sektora bankowego (38%) oraz sektora IT (31%). - Absorpcja w pierwszej połowie 2020 roku była ujemna i wyniosła 8.100 mkw. W drugim kwartale najemcy zwolnili niemal 10.000 mkw. powierzchni biurowej. Nie spodziewamy się, aby w Poznaniu pojawiła się znacząca ilość nowej podaży, stąd rynek może niebawem osiągnąć długotrwałą równowagę między popytem a podażą – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska. Jak szacują eksperci firmy doradczej Cresa Polska, czynsze wywoławcze w przypadku poznańskich biurowców wyższej klasy wahają się między 13,5-16,5 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach niższej klasy 10,5–13 EUR/mkw./miesiąc.

Inwestycje biurowe na terenie Poznania z atrakcyjną ofertą skierowaną do najemców

Aby zmniejszyć liczbę pustostanów, właściciele biurowców starają się, aby ich oferta była możliwie jak najbardziej atrakcyjna dla najemców. W chwili obecnej popularnym rozwiązaniem jest oferowanie elastycznych powierzchni biurowych na wynajem, gdzie najemca może podpisać umowę na krótki okres czasu lub ma możliwość zmiany zajmowanej przez siebie powierzchni w trakcie obowiązywania umowy najmu.

Atrakcyjną inwestycją, która dostarczy na lokalny rynek biura na wynajem w Poznaniu, jest projekt Andersia Silver Tower. Jest to budowany obecnie zespół budynków biurowych, które powstają u zbiegu ulic Krakowskiej, Andersa oraz Królowej Jadwigi w Poznaniu. Andersia Silver Tower dostarczy na lokalny rynek nowoczesne biura na wynajem w Poznaniu, a także powierzchnie handlowe oraz usługowe. Lokale handlowo-usługowe będą znajdowały się na parterze kompleksu. Inwestycja dostarczy w sumie 39000 m2 komercyjnej powierzchni użytkowej. Na trzech podziemnych kondygnacjach będą znajdować się hale garażowe, które łącznie pomieszczą ponad 240 pojazdów.
Deweloperem inwestycji jest Andersia Retail przy współpracy z firmą Probuild. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Sipińscy - Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich z Poznania. Generalnym wykonawcą projektu jest spółka budowlana PORR. Budowa inwestycji Andersia Silver Tower , która dostarczy nowoczesne biura na wynajem w Poznaniu, rozpoczęła się w III kwartale 2020 roku, natomiast jej zakończenie o oddanie do użytku zaplanowane zostało na wrzesień 2023 roku.

Zdjecie pochodzi z oferty WGN

Inną inwestycją, która już niebawem zaoferuje biura na wynajem w Poznaniu, jest biurowiec D Nowy Rynek, który realizowany jest w Poznaniu wzdłuż ulic Wujka i Wierzbięcice w dzielnicy Wilda. Biurowiec D Nowy Rynek wchodzi w skład inwestycji Nowy Rynek, która będzie stanowiła kompleks biurowo-hotelarsko-mieszkalny. Poza nowoczesną powierzchnią biurową, inwestycja dostarczy także lokale handlowe i usługowe. Powierzchnia biurowa inwestycji D Nowy Rynek wyniesie 39000 m2 nowoczesnej powierzchni. Na kondygnacji podziemnej będzie znajdował się parking na 260 pojazdów. Inwestorem jest warszawska spółka Skanska. Za projekt architektoniczny odpowiada biuro architektoniczne Medusa Group - Przemysław Łukasik, Łukasz Zagała. Inwestycja będzie liczyła 14 kondygnacji nadziemnych oraz 1 podziemną. Budowa inwestycji biurowej D Nowy Rynek ruszyła w 2019 roku, natomiast jej zakończenie i oddanie do użytku planowane jest na czerwiec 2021 roku.

Biura na wynajem w Poznaniu w 2021 roku

Co przyniesie bieżący, 2021 rok jeśli chodzi o biura na wynajem w Poznaniu? Z pewnością zmiany, jakie przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa, wpłyną na stałe na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Zmieniają się standardy, znacznie większą uwagę przywiązuje się do kwestii higieny w miejscu pracy. Pracownicy mogą liczyć na większą przestrzeń wokół swojego stanowiska, co z punktu widzenia osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach stanowi niewątpliwie wartość dodaną.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN


Sytuację na rynku biurowym nie tylko w Poznaniu, ale w całym kraju, doskonale podsumowuje Martin Lipiński, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, AXI IMMO:
– „Sytuację na rynku biurowym w Polsce w 2020 r. można określić jako czas pełen wyzwań, który przyniósł nam wiele nowych doświadczeń. Po pierwsze podnieśliśmy standardy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przymusowy lockdown uelastycznił nasze podejście do biura jako miejsca pracy i benefit w postaci możliwości skorzystania z home office stał się integralnym elementem w funkcjonowaniu wielu firm. Jako następstwo tych wydarzeń każdy z nas uwierzył, że technologia jest naszym sprzymierzeńcem i trudno bez niej dziś funkcjonować, a kolejne rozwiązania z zakresu proptech ułatwiające nam pracę zdalną to kwestia czasu. Wielu najemców postanowiło zwiększyć średnią powierzchnię na pracownika co spowodowało zmianę w standardzie aranżacji przestrzeni biurowych i zwiększenie komfortu pracy. Z koncepcji „Musisz”, pracodawcy będą częściej korzystać z opcji „Zachęcam Cię” do spędzenia czasu w biurze razem z innymi m.in. do podtrzymania relacji czy w przypadku nowych pracowników zbudowania więzi i objaśnienia funkcjonowania oraz zasad obowiązujących w firmie. Najistotniejszą informacją w czasie pandemii było to, że nie wykluczyła ona najmu dużych powierzchni. Podpisane transakcje dają nadzieję, że za kilka miesięcy wszystko wróci do normy”.

Podsumowując, biura na wynajem w Poznaniu cieszą się zainteresowaniem ze strony najemców, jednak na rynku dokonują się obecnie zmiany. Przedsiębiorcy reorganizują pracę swoich zespołów pracowniczych, starając się oszacować nowe zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Z tego względu możemy spodziewać się spowolnienia, jeśli chodzi o nowe, planowane projekty biurowe. W bieżącym roku daje się zauważyć dążenie do stabilizacji na rynku, poprzez dostosowanie liczby oferowanej powierzchni biurowej do realnych potrzeb najemców.